Follow us
  >  Pravni stavovi   >  Kako naplatiti štetu iz saobraćajne nezgode?

Kako naplatiti štetu iz saobraćajne nezgode?

Kako naplatiti štetu iz saobraćajne nezgode?

Kada se registruje bilo koje motorno vozilo dolazi do zaključivanja zakonski obaveznog osiguranja od autoodgovornosti, koje ima funkciju da osiguranika zaštiti u slučaju da pričini štetu trećem licu, tako što će troškove koje bi inače platio osiguranik nadoknaditi osiguravajuće društvo. Naknda pričinjene štete se može odnositi na materijalnu štetu i nematirajlnu štetu. U ovom članku ćemo se baviti osnovnim pitanjima naknade štete.

 

Šta učiniti nakon saobraćajne nezgode?

 

Nakon saobraćajne nezgode, potrebno je prvo da obavestite policiju i hitnu pomoć ukoliko ima povređenih lica. Sledeći korak bi bio podnošenje zahteva za naknadu štete.

 

U slučaju da nije bilo povređenih lica, moguće je poptisati Evropski izveštaj o saobracajnoj nezgodi od strane svih učesnika, kako bi se izbeglo sastavljanje policijskog zapisnika.

Savet: I u slučaju potpisivanja Evropskog izveštaja o saobracajnoj nezgodi, savetuje se da se pozove policija radi obavljanja testiranja na prisustvo alkohola. Neretko ovaj dokaz (službenu belešku policije o alko testu) osiguranja zahtevaju kako bi utvrdili da ne postoji osnov za odbijanje nakande štete ili za refundaciju od osiguranika.

 

Nakon saobraćajne nezgode potrebno je napraviti više fotografija na kojima će se videti svi učesnici i šteta.

 

Koja šteta može da nadoknadi?

 

Naknada štete oštećenih lica se može odnositi na:

  1. Materijalnu štetu koja obuhvata: štetu na vozilu, oštećenje stvari, sve troškove koji su nastupili nakon nezgode, kao i izgubljene zarade, dobiti i sl.
  2. Nematerijalnu štetu koja obuhvata: fizičku bol zbog zadobijenih telesnih povreda, pretrpljen primarni i sekundarni strah, kao i duševnu bol (zbog naruženosti, teškog invaliditeta, gubitka bliske osobe)

 

Ko ima pravo na naknadu štete?

  1. Sva lica (osim vozača) koja se nalaze u vozilu koje je prouzrokovalo saobraćajnu nesreću (u izuzetnim slučajevima ne može ni suvozač)
  2. Sva lica koja se nalaze u drugim vozilima koja učestvuju u saobraćajnoj nesreći, a koja nisu sama izazvala nezgodu
  3. Pešaci
  4. Biciklisti
  5. Motociklisti

 

Kako izgleda postupak naplate štete?

 

Postupak naplate štete se sastoji iz nekoliko koraka. Prvi korak je utvrđivanje da li postoji pravni osnov za naknadu štete. Potom je potrebno se izvršiti rekonstrukcija štetnog događaja uz sagledavanje svih uzoraka koji su prethodili i doprineli štetnom događaju. Nezaobilazna je procena štete od strane ovlašćenog procenitelja, koji će utvrditi koliki je iznos pretrpljene štete.

 

Kada su prethodni koraci završeni i neophodna dokumenatcija pribavljena, moguće je podneti odštetni zahtev osiguravajućem društvu uz priloženu dokumentaciju. Pod dokazima se podrazumeva: zapisnik nadležnog organa MUP-a o izvršenom uviđaju saobraćajne nesreće ili evropski izveštaj, nalazi lekara, izjave svedoka, zapisnik o oštećenju vozila, fotografije oštećenog vozila, službene beleške, fotografije kao i sva prikupljena dokumentacija kojom se dokazuje pričinjena šteta.

 

Pored naknade štete nastale na vozilu, u zavisnosti od okolnosti oštećeni ima pravo da zahteva naknadu troškova lečenja, troškova tuđe nege i pomoći, izgubljene zarade za vreme privremene sprečenosti za rad, kao i troškova sahrane. Nakon ovoga se započinje pokretanje postupka za naplatu štete.

 

U slučaju da osiguravajuće društvo ne nadoknadi štetu u celosti, postoji mogućnost sudskog rešavanja spora.

 

Šta se dešava kada vozilo koje izazove nezgodu nije osigurano ili pobegne sa lica mesta?

 

Za ove situacije nadležan za naknadu štete je Garantni fond pri Udruženju osiguravača Srbije. Kada se radi o neregistrovanom vozilu, oštećeni ima pravo naknade materijalne i nematerijalne štete, a u slučaju nepoznatog vozila, ostvarujete pravo naknade nematerijalne štete.

Važno je napomenuti da osiguravajuće društvo ima pravo da potražuje novac od izazivača nezgode, nakon izmirenja svojih obaveza i isplate naknade štete, ukoliko izazivač nezgode upravlja vozilom:

  • Pod dejstvom alkohola iznad zakonom dozvoljene granice;
  • Pod dejstvom bilo kojih dugih psihoaktivnih supstanci;
  • Bez važeće vozačke dozvole onom kategorijom kojom upravlja ili pod zabranom upravljanja;
  • Upravlja neregistrovanim vozilom;
  • Upravlja otuđenim vozilom, a da je to njemu bilo poznato;
  • Namerno izazivajući nezgodu;
  • Upravlja vozilom, koje je bilo tehnički neispravno, a da je to njemu bilo poznato.

 

Sva dodatna pitanja moguće je uputiti našem pravnom timu putem kontakt forme ili ne e-mail: office@mlaw.rs, kao i na broj telefona: 062 334 504.

 

 

Postavite Komentar