Follow us
  >  Vesti   >  Evropsko akcionarsko društvo (Societas Europaea, SE) u Srbiji od jaunara 2025. godine

Evropsko akcionarsko društvo (Societas Europaea, SE) u Srbiji od jaunara 2025. godine

 

Evropsko akcionarsko društvo (Societas Europaea, SE) je pravna forma društva koja omogućava kompanijama da posluju na nivou čitave Evropske Unije i šire pod jedinstvenim statutom. Ovo društvo je posebno korisno za kompanije koje žele da prošire svoje poslovanje u više zemalja članica EU i koje žele da koriste jedinstven pravni okvir. Od januara 2025. godine će biti moguće da i kompanija iz Srbije bude deo novoosnovanog SE.

 

Osnovne karakteristike Evropskog akcionarskog društva (SE):

 

  1. Jedinstvena pravna forma za EU: SE je omogućila da se kompanije sa sedištem u EU odluče za jedan jedinstveni pravni oblik koji se primenjuje u svim članicama kada posluju na teritoriji više zemalja. To olakšava osnivanje i širenje poslovanja na evropskom tržištu. Od sada će deo te mogućnisti biti i kompanije sa sedištem u Srbiji.
  2. Kompanije sa više nacionalnosti: SE omogućava preduzećima da se osnuju sa akcionarima i menadžmentom iz različitih zemalja. Ovo je korisno za transnacionalna preduzeća koja žele da posluju u više država sa jedinstvenom pravnom formom.
  3. Osnivanje SE: Postoje dva osnovna načina za osnivanje SE:
    • Konsolidacija postojećih društava: Više preduzeća koja imaju sedište u različitim zemljama mogu da se spajaju u jedno SE.
    • Prebacivanje sedišta: Kompanije koji već imaju sedište u EU mogu da prenesu svoje sedište u drugu članicu EU i zatraže registraciju kao SE.
  4. Minimalni osnivački kapital: Za osnivanje SE potrebna su ulaganja od 120.000 evra, što je više od minimalnog kapitala za nacionalna akcionarska društva u mnogim državama članicama i u Srbiji.
  5. Menadžment: SE može da funkcioniše prema dva različita modela upravljanja:
    • Jedinstveni sistem upravljanja: Kada postoji samo jedan upravni odbor koji je odgovoran za sve aspekte poslovanja.
    • Dvojni sistem upravljanja: Kada postoji i nadzorni odbor i izvršni odbor, gde je nadzorni odbor odgovoran za nadgledanje poslovanja izvršnog odbora.
  6. Zakonodavni okvir: SE je regulisano Evropskim zakonodavstvom, tačnije Uredbom (EC) br. 2157/2001 o statutu SE, kao i nacionalnim zakonima koji se primenjuju u svakoj zemlji. Ovaj zakonodavni okvir omogućava fleksibilnost, ali i obezbeđuje pravnu sigurnost. U Srbiji ovu oblast reguliše Zakon o privrednim društvima.

Prednosti Evropskog akcionarskog društva:

  • Jednostavnije širenje na tržište EU: SE omogućava jednostavniju i bržu ekspanziju na tržištima zemalja članica EU, s obzirom na jedinstveni pravni okvir.
  • Povećana fleksibilnost u poslovanju: Preduzeća mogu birati između različitih modela upravljanja i lakše se prilagođavati zakonodavnim promenama u EU.
  • Veća konkurentnost: Sa statusom SE, kompanije mogu lakše privući investitore i konkurisati na tržištima EU.

Nedostaci i izazovi:

  • Visoki početni kapital: Minimalni kapital koji je potreban za osnivanje SE (120.000 evra) može biti prepreka za neka manja preduzeća.
  • Kompleksnost administracije: Iako SE nudi fleksibilnost, administracija može biti kompleksna i zahtevati dodatne resurse, posebno u vezi sa različitim zakonodavstvima.
  • Specifični zahtevi za menadžment: Zavisno od izabranog modela upravljanja, preduzeća mogu imati dodatne izazove u pogledu organizacije i odgovornosti menadžmenta.

Primer osnivanja SE između Srbije i Nemačke:

Kompanija iz Nemačke ABC GmbH, i kompanija iz Srbije XYZ d.o.o., odlučuju da spoje svoja preduzeća i osnuju Evropsko akcionarsko društvo (SE). Ove dve kompanije imaju poslovanje u različitim industrijama, ali žele da se povežu kako bi proširile svoj doseg na tržištu EU, dok zadržavaju fleksibilnost i koristi od jedinstvenog pravnog okvira SE.

  1. Konsolidacija preduzeća: ABC GmbH (sa sedištem u Nemačkoj) i XYZ d.o.o. (sa sedištem u Srbiji) odlučuju da spajaju svoja preduzeća kako bi osnovali SE. U skladu sa pravilima EU, obezbeđuju da svi akcionari obe kompanije budu u potpunosti saglasni sa uslovima spajanja.
  2. Prebacivanje sedišta: Kompanija odlučuje da sedište SE bude registrovano u Nemačkoj, s obzirom na povoljan pravni okvir i poreske olakšice koje Nemačka nudi preduzećima koja posluju unutar EU.
  3. Minimalni kapital: Kompanije se dogovaraju da za osnivanje SE ulože najmanje 120.000 evra, koji će biti podeljeni između akcionara iz Nemačke i Srbije prema njihovom udelu u novoformiranom društvu.
  4. Menadžment: Odlučuju da koriste dualni sistem upravljanja, gde će postojati i izvršni odbor (koji će biti odgovoran za svakodnevno poslovanje) i nadzorni odbor (koji će nadgledati izvršni odbor i donositi ključne strateške odluke).

Kroz ovaj proces, nova SE postaje pravno prepoznatljiva u celoj EU i omogućava kompanijama iz Nemačke i Srbije da uživaju u prednostima širenja poslovanja unutar evropskog tržišta.

Zaključak:

Evropsko akcionarsko društvo je koristan instrument za preduzeća koja žele da se prošire na tržištima EU i koja traže pravnu formu koja nudi fleksibilnost i konkurentnost na međunarodnom nivou. Međutim, osnivanje SE može biti izazovno zbog visoke minimalne kapitalne potrebe i kompleksnosti administrativnih i menadžerskih zahteva.

 

Za sva dodatna pitanja u zvezi sa Evropskim akcionarskim društvom pravni tim advokatske kancelarije Momčilović Stanković stoji na raspolaganju putem e-mail adrese: office@mlaw.rs ili kontakt forme.

Postavite Komentar