Follow us
  >  Vesti   >  Od izvršnih postupaka do Alimentacionog fonda
Alimentacioni fond

Od izvršnih postupaka do Alimentacionog fonda

Od izvršnih postupaka do Alimentacionog fonda

U julu 2024. godine je u proceduru pred Narodnom skupštinom Republike Srbije ušao Predlog  zakona koji predviđa uvođenje alimentacionog fonda, kao rešenja za privremeno izdržavanje dece. Ovaj dugo očekivani zakon predstavlja važan korak ka unapređenju pravne zaštite dece u našoj zemlji, naročito imajući u vidu da statistike pokazuju da u Srbiji alimentaciju ne plaća svaki drugi roditelj. Prvi alimentacioni fond uveden je u Švedskoj još davne 1937. godine. Švedska je pionir u ovom pristupu, omogućavajući finansijsku podršku deci čiji roditelji ne plaćaju izdržavanje, ali ni zemlje iz našeg regiona nisu propustile uvođenje ovog instituta, te tako u Hrvatska i Crna Gora sprovode na ovaj način naplatu izdržavanja i pružaju osnovnu zaštititu detetu u tom pogledu.

 

Šta je alimentacioni fond?

 

Alimentacioni fond bi omogućio maloletnim licima da primaju izdržavanje iz posebno oformljenog fonda u slučaju da roditelj koji je u obavi da daje doprinose za izdržavanje deteta isto ne plaća, iako je na to obavezan pravosnažnom i izvršnom sudskom odlukom.

Sredstva za finansiranje fonda bila bi obezbeđena iz budžeta Republike Srbije, a za njegovo upravljanje bilo bi zaduženo Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju. Ideja o osnivanju alimentacionog fonda takođe je predviđena u prednacrtu Građanskog zakonika Republike Srbije.

 

Kakvo je trenutno stanje sa naplatom alimentacije u Srbiji?

 

Prema važećim propisima u našoj zemlji, dete koje ne prima redovno izdržavanje od drugog roditelja koji je na to obavezan, može pokrenuti izvršni postupak protiv roditelja koji duguje izdržavanje. Ipak, ovaj postupak često traje neopravdano dugo, a dužnici nalaze načine da izbegnu svoje obaveze. Naplata može da bude još delikatnija i komplikovanija kada se roditelj-dužnik nalazi u inostranstvu. Trenutno propisi predviđaju mogućnost oduzimanjaroditeljskog prava, ali i izricanje kazne i krivičnom postupku za nedavanje izdržavanja, ali smo svedoci da u praksi ove solucije ne pružaju neposrednu finansijsku podršku deci. Stoga, alimentacioni fond bi omogućio deci da dobiju izdržavanje odmah, dok bi fond kasnije naplatio ta sredstva od roditelja-dužnika.

 

Kako bi funkcionisala naplata iz alimentacionog fonda?

 

Postupak za ostvarivanje prava na izdržavanje iz alimentacionog fonda mogli bi pokrenuti organ starateljstva, roditelj koji živi sa detetom ili staratelj deteta. Dovoljno bi bilo dati izjavu da je pokušaj naplate alimentacije bio bezuspešan, a detalji zahteva bi bili regulisani podzakonskim aktom. Iznos izdržavanja koji je sud odredio, Alimentacioni fond bi isplatio detetu ili njegovom zakonskom zastupniku. Nakon toga, fond preuzima potraživanje prema roditelju koji treba da plaća izdržavanje. Očekuje se da će država, preko Alimentacionog fonda, biti uspešnija i efikasnija u naplati ovih potraživanja nego roditelj koji brine o detetu.

Postupak bi se vodio po pravilima upravnog postupka pred Centrom za socijalni rad prema prebivalištu deteta i bio bi hitan. Privremeno izdržavanje trajalo bi sve dok roditelj-dužnik ne počne da ispunjava svoju obavezu ili dok dete ne navrši 18 godina. Ipak, finalna rešenja će biti poznata tek nakon usvajanja teksta zakona.

 

Iskustva drugih zemalja

 

Crna Gora: Crna Gora je 2022. godine uvela Zakon o privremenom izdržavanju dece iz alimentacionog fonda, i tokom 2023. godine isplaćeno je preko 64.000 EUR iz fonda. Međutim, izmene zakona krajem 2023. godine izazvale su privremene obustave isplata i probleme u vezi sa datumom priznanja prava na isplatu. Da bi se izbegle slične situacije, neophodno je jasno definisati ova pitanja u domaćem zakonu.

 

Nemačka: Nemačka je uvela sistem alimentacionog fonda (Unterhaltsvorschuss) još 1980 godine. godine. Od tada, ovaj sistem pruža privremenu finansijsku podršku deci u slučajevima kada jedan od roditelja ne plaća izdržavanje, i država uspešno preuzima naplatu duga, čak sve do navršene 21- godine života deteta. Zanimljivo je da dete na ovaj način ne ostavruje pravo na visinu izdržavanja koja je određenja striktno u sudskoj odluci već iznos pomoći iz fonda varira u zavisnosti od starosti deteta i prilagođava se godišnjim promenama. Postoje maksimalni iznosi koji se isplaćuju, koji su regulisani propisima i usklađeni sa standardima života.

 

Uvođenje alimentacionog fonda predstavljao bi značajan korak ka boljoj zaštiti prava deteta u Srbiji i osiguravanju njihovog finansijskog blagostanja u situacijama kada roditelj ne ispunjava svoje obaveze. U ovom momentu nam ostaje da vidimo koji će ishod ove inicijative biti u nadi da će propisi što pre da se izmene u korist deteta. Naša advokatska kancelarija aktivno uzima učešće u inicijativama ovog tipa i zalaže se za zaštitu prava deteta.

 

Sva dodatna pitanja u vezi sa porodičnim pravom moguće je uputiti našem pravnom timu na e-mail adresu: office@mlaw.rs ili putem kontakt forme na našem sajtu.

Postavite Komentar