Follow us
  >  Vesti   >  Predlog Zakona o građanskom partnerstvu

Predlog Zakona o građanskom partnerstvu

Predlog Zakona o građanskom partnerstvu

Početkom septembra ove godine je ponovo Narodnoj Skupštini Republike Srbije podnet Predlog Zakona o građanskom partnerstvu, kojim bi se po prvi put u Srbiji zakonski regulisala zajednica života dva punoletna lica istog pola. Ovaj Zakon ima za cilj unapređenje pravnog okvira za istopolne zajednice, donoseći niz prava i obaveza koji su do sada bili rezervisani za bračne partnere.

 

Predloženi tekst Zakona reguliše ključna životna pitanja, kao što su pravo na izdržavanje partnera, njihovi imovinski odnosi, nasleđivanje, pravo na naknadu štete, poreske olakšice, prava u slučaju bolesti, prava iz penzijskog, zdravstvenog i socijalnog osiguranja, prava tokom krivičnog postupka i izvršenja krivičnih sankcija, kao i druga prava u različitim oblastima. Partneri bi mogli ostvarivati prava i u oblasti zdravstvene zaštite, socijalnog i penzijskog osiguranja, što uključuje pravo na porodičnu penziju, posete u slučaju bolesti i odlučivanje o medicinskom tretmanu, kao i posete u zatvorima u slučaju pritvora jednog od partnera. Pored registrovanog partnerstva, Zakon prepoznaje i neregistrovano partnerstvo, čime bi se primenjivali propisi koji važe za vanbračne zajednice. Ipak, Zakon ne predviđa mogućnost usvajanja dece za istopolne partnere, kao što nisu ni prethodne verzije predloga propisa.

 

U pripremi ovog Zakona, uzeta su u obzir pravna rešenja iz mnogih evropskih i vanevropskih zemalja, kao i međunarodne konvencije i sudska praksa, uključujući presude Evropskog suda za ljudska prava. Iz obrazloženja sledi da Zakon o građanskom partnerstvu predstavlja korak ka unapređenju ljudskih prava i osnaživanju jednakosti svih građana u Srbiji, bez obzira na seksualnu orijentaciju. Usvajanjem ovog zakona, Srbija bi se pridružila zemljama iz regiona, kao što su Slovenija, Hrvatska, Crna Gora i Grčka, koje su već zakonski uredile istopolne zajednice, te bi dodatno osnažila borbu protiv diskriminacije i unapređenje ravnopravnosti u društvu.

 

Za sve dodatne informacije u vezi sa porodičnim pravom naš pravni tim je dostupan putem kontakt forme ili putem e-mail adrese: office@mlaw.rs

 

Postavite Komentar