Ugovor o poklonu nepokretnosti- pravni aspekti i zaštita
Ugovor o poklonu
Ugovor o poklonu nepokretnosti predstavlja dobročini pravni posao, u kojem jedna ugovorna strana prenosi u svojinu drugoj ugovornoj strani nepokretnost ili kakvo drugo pravo, dok druga ugovorna strana nema obavezu bilo kakve protivčinidbe. Ugovor o poklonu nepokretnosti je jedan od najvažnijih pravnih akata kada je reč o prenosu imovine bez naknade, a ključni faktor za njegovu validnost i zaštitu interesa stranaka jeste kvalitetna pravna obrada ugovora. Naša advokatska kancelarija pruža stručnu i pouzdanu pravnu podršku prilikom analize i sastavljanja ugovora o poklonu, osiguravajući zaštitu prava i interesa kako poklonodavca, tako i poklonoprimca kroz sve faze ovog procesa. U narednim redovima svoji izdvojili najvažnije pravne aspekte zaključenja ove vrste ugovora.
Šta je neophodno proveriti pre nego što se zaključi ugovor o poklonu nepokretnosti?
Pre sastavljanja ugovora o poklonu nekretnine, potrebno je izvršiti detaljnu proveru pravnog stanja nepokretnosti. Posebnu pažnju treba obratiti na sledeće:
- Da li je nekretnina opterećena potraživanjima trećih lica (hipoteka, zabeležba sudskog spora itd.);
- Da li su prava drugih lica upisana na nekretnini;
- Da li je nekretnina uknjižena u katastru nepokretnosti.
Dogovor između poklonodavca i poklonoprimca oko detalja ugovora
Nakon šta se izvrši provera pravnog stanja u utvrdi da postoje uslovi za zaključenje ugovora o poklonu, stranke se dogovaraju o važnim i sporednim elementima ugovora. Advokat u ovom procesu može igra ključnu ulogu, savetuje jednu ili obe strane i sastavlja ugovor na osnovu dogovorenih uslova. Cilj je da se svi elementi ugovora pravno precizno definišu kako bi se izbegle moguće buduće nesuglasice i sporovi.
Ko overava ugovor o poklonu nepokretnosti?
Po završetku dogovora, ugovor se overava (solemnizuje) kod javnog beležnika nadležnog za teritoriju na kojoj se nekretnina nalazi. Obe strane potpisuju ugovor, a beležnik overava potpise i sadržinu ugovora. Ova procedura je obavezna za pravnu punovažnost ugovora o poklonu nepokretnosti.
Sticanje vlasništva od strane poklonoprimca
Poklonoprimac postaje vlasnik nekretnine zaključenjem ugovora i upisom prava svojine u Katastar nepokretnosti. Zahtev za upis će podneti notar automatski nakon zaključenja ugovora.
Obaveze plaćanja poreza na poklonjenu nekretninu
Prilikom poklona nepokretnosti načelno postoji obaveza plaćanja poreza.
Porez na poklon ipak neće plaćati određene kategorije lica i to ona lica koja bi činila naslednike prvog naslednog reda, odnosno deca i supružnik poklonodavca, ako se nađu u ulozi poklonoprimca.
Obveznici koji se, u odnosu na poklonodavca nalaze u drugom naslednom redu po zakonskom redu nasleđivanja porez na poklon plaćaju po stopi od 1,5%. Obveznici koji se u odnosu na poklonodavca, nalaze u trećem i daljem naslednom redu, odnosno obveznici koji sa poklonodavcem nisu u srodstvu, porez na nasleđe i poklon plaćaju po stopi od 2,5%.
Poreska uprava utvrđuje tržišnu vrednost nekretnine, a stranke imaju pravo na žalbu ukoliko smatraju da je procena previsoka.
Šta sve može biti predmet poklona nepokretnosti?
Predmet poklona nepokretnosti može biti svaka nepokretnost (kuće, stanovi, zemljišta…) koja je u prometu u skladu sa važećim zakonskim propisima, s obzirom na to da ugovor o poklonu može obuhvatiti prenos prava svojine, kao i bilo koju drugu imovinsku korist ili pravo (na primer pravo korišćenja ili službenosti).
Da li može neka obaveza poklonoprimca da se utvrdi ugovorom o poklonu?
Da, tada bi bilo reč o nalogu koji je deo ovog ugovora. Ugovori o poklonu sa teretom i nalogom omogućavaju poklonodavcu da raskine ugovor ako poklonoprimac ne ispoštuje određeno pravo koje je poklonodavac zadržao za sebe ili za neko treće lice, ili ako ne ispuni određeni nalog ili obavezu prema trećem licu. Ovo će biti slučaj ako na primer poklonodavac poklanja kuću pod uslovom da poklonoprimac dozvoli poklonodavcu da nastavi da živi u kući do kraja života. Ako poklonoprimac ne ispoštuje ovaj uslov, poklonodavac može raskinuti ugovor.
Da li se ugovor o poklonu može raskinuti?
Da, ugovor o poklonu može se raskinuti u određenim okolnostima. Poklonodavac može zatražiti raskid ugovora ako poklonoprimac ne pokaže blagonaklonost prema njemu, ili ako se poklonodavac suoči s teškim finansijskim problemima koji ugrožavaju njegovu egzistenciju. Takođe, ako poklonoprimac ne ispunjava obaveze iz ugovora, poklonodavac može zahtevati povraćaj poklona. U praksi, razlozi za raskid mogu biti dogovoreni između strana ili predviđeni zakonom. Više o ovoj temi smo pisali u članku: Raskid Ugovora o poklonu.
Za sva dodatna pitanja ili informacije, slobodno nas kontaktirajte putem kontakt forme ili na našu email adresu: office@mlaw.rs.